זמינים בווטסאפ / בטלפון: 072-2222191

ניקיון דירה: מהם החומרים המומלצים לאזורי הדירה השונים?

הקידמה הטכנולוגית משפרת את חיינו בכל תחום, ותחום עיצוב הפנים כלול בכך. התוצאה היא מגוון רחב של חומרי גלם המשמשים לאזורי הדירה השונים, ומגוון עצום של חומרי ניקיון. הבעיה מתחילה כשאין לנו את הידע הנדרש כדי להתאים את חומר הניקוי למשטח, ולעיתים קרובות אנחנו פשוט הורסים את המשטחים השונים בגלל שימוש לא מודע בחומרי ניקוי לא נכונים, בעיקר בניקיונות היסודיים לפני החגים. לפני שאתם מתחילים לנקות – תקראו את המאמר הזה.
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
Depositphotos_19846633_l-2015 (1) (1)

הכללים

לפני שניכנס לפרטים לגבי המשטחים השונים, חשוב לנו לציין 3 כללים שתמיד נכונים:

 • השתמשו תמיד בחומרים ייעודיים למשטחים אותם אתם מנקים. רוב החומרים המתאימים למשטח מסוג מסוים לא יתאימו למשטח מסוג אחר, וחלק מהחומרים עשויים לגרום נזק בלתי הפיך.
 • השתמשו תמיד בחומרי ניקוי שיש להם תן תקן.
 • העדיפו חומרים בעלי עמידות גבוהה המאושרים על ידי ה- FDA ומשרד הבריאות הישראלי.

ניקיון תריסים

באופן שוטף, ניתן לנקות את התריסים עם מים וסמרטוט, ולא צריך יותר מזה, שכן מדובר בעיקר באבק שמצטבר על התריסים. אם רוצים לעשות ניקיון יסודי יותר או במקרים בהם החלונות פונים לכביש ראשי ומשחירים מפיח, ניתן להשתמש במים עם חומרי ניקוי בהרכב הבא:  לדלי מים נקיים מוסיפים רבע כוס אקונומיקה ורבע כוס מסיר שומנים. רצוי להסיר את התריסים מהמסילות לפני הניקוי.

כדי לנקות את התריס נטבול מטאטא רך בדלי ונקרצף איתו את התריסים בעדינות, כדי לא לשבור את שלבי התריס. אם יש צורך ניתן לקרצף את הלכלוך הקשה יותר עם כרית ניקוי (סקוטש), ואם מדובר בתריסים דקים מאוד עדיף להשתמש במטלית רכה. לאחר מכן נשטוף את התריס במים זורמים, אם אפשר, או ננגב את השלבים  בעדינות עם מטליות יבשות.

באופן שוטף ניתן להסיר כתמי שומן מקומיים מהתריס בעזרת מטלית רכה עם אצטון או אלכוהול.

ניקוי חלונות

חלונות זכוכית עדיף לא להוציא ממקומם כמובן, כדי שלא ישברו, ואם אתם גרים בגובה האזהרה הראשונה צריכה להיות לשמור על עצמכם מפני נפילה. כדי להגיע לצד החיצוני של החלון אפשר ומומלץ להשתמש במגב חלונות מקצועי בעל ידית ארוכה איתו ניתן גם לסבן וגם לנגב את החלון משני צידיו.

בניגוד לסברה הרווחת, לניקיון החלונות השוטף אין צורך להשתמש בחומרים מיוחדים ואפשר להסתפק במים וסבון בלבד. לניקון יסודי אפשר להיעזר בחומרי הניקוי המתאימים המוצעים בשוק, ולהסרת כתמי שומן מקומיים שנגרמים מנגיעות בזכוכית ניתן להשתמש באלכוהול או אצטון לניגוב הכתמים בעזרת מטלית רכה.

ניקיון חדרי הרחצה

בחדרי הרחצה יש מספר משטחים מסוגים שונים, שלכל אחד מהם מתאים חומר ניקוי אחר :

 • את קירות הקרמיקה יש לנקות עם חומרים מתאימים, בהתאם למצב הלכלוך. באופן שוטף אפשר להסתפק בחומרים ייעודיים לניקוי חרסינה, ובמקרים של לכלוך רב או הזנחה מתמשכת יש לעשות לקרמיקה טיפול ניקיון מקיף הכולל, לפי הצורך, מסיר שומנים ייעודי לקרמיקה, אקונומיקה, וחומר מסיר אבנית.
 • ניקיון כלים סניטריים יעשה בעזרת חומר מסיר אבנית המתאים לכך, ועדיף להימנע מאקונומיקה, על אף הפיתוי של רובנו לעשות זאת. הרבה אנשים נוטים לנקות את הברזים, הכיורים והאמבטיות בחומרים המכילים חומצת מלח שעשויה לגרום להם נזק.
 • את הברזים כדאי לנדות עם חומר מסיר אבנית ייעודי לברזים ולוודא כי החומר אינו פוגם בניקל.
 • את השירותים ניתן לנקות עם אקונומיקה באופן שוטף, ובמקרים קשים ניתן לשפוך פנימה חומצת מלח או מסיר אבנית ייעודי לשירותים כדי להסיר כתמים קשים ולחדש את מראה השירותים.

 ניקוי רצפות

הניקיון השוטף של רצפת הבית הוא הבעייתי ביותר והשכיח ביותר. היום זמינים לנו סוגים רבים של אריחים לרצפה, ובזמן הרכישה כדאי להתייעץ עם החנות לגבי אופי הניקיון המתאים למשטח. קודם כל כדי שלא תגלו באיחור שהמרצפות שהתקנתם במטבח אינן ניתנות לרחצה במים, אבל גם כדי שתדעו מראש לאיזה סוג של מחויבות אתם נכנסים. הכלל הוא שככל שהחומר ממנו עשויות הרצפות עדין יותר כך הניקוי שלו יהיה מורכב יותר.

 • גרניט פורצלן היא החומר השכיח ביותר למרצפות, והחומר המתאים ביותר לניקוי עבורו הוא אקונומיקה. מכיוון שריח האקונומיקה אינו נעים, אפשר להשתמש באקונומיקה מבושמת או לעבור, לאחר השטיפה, עם סמרטוט רטוב טבול בחומר ריחני כלשהו כמו מים עם מרכך כביסה. מבחינת יחסי הכמויות יש להשתמש בחצי כוס אקונומיקה על דלי מים מלא. את הרובה שהשחירה בין האריחים ניתן לנקות עם חומרים ייעודיים לניקוי רובה על רצפת גרניט פורצלן.
  יש להימנע מלנקות רמפת גרניט פורצלן עם חומרים בעלי ריכוז גבוה של ווקס, המייצרים שכבה שומנית שאינה נראית לעין אך פוגמת באיכות הריצוף.
 • רוב הבתים הישנים בישראל מרוצפים ברצפת טראצו, העשויה מחומר חזק ועמיד, שיכול להחזיק מעמד כמו חדש במשך שנים, כל עוד מנקים אותו נכון. הטיפול השוטף לרצפת טראצו יכלול קרצוף עדין עם מסיר שומנים ואקונומיקה אחת לחצי שנה, ושטיפות שבועיות עם מים וחומר סופר פוליש. אם תעשו קודם כל הברקה קריסטלית ולאחר מכן תקפידו על שגרת הניקוי הזו, הרצפות יישארו כחדשות.
  בשום אופן אין לנקות רצפת טראצו עם חומרים המכילים חומצות מלח וחומרים חריפים דומים שיאכלו לאט לאט את הרצפה, ייצרו בה חורים ויגרמו לה להשחיר.
 • רצפת שיש היא שם כללי לסוגים רבים של אריחים, שהמכנה המשותף שלהם הוא נראות מבריקה. הטיפול הראשוני ברצפה כזו חייב להיעשות על ידי חברה מקצועית שתתאים לו פוליש ותמרח על האריחים סילר להגנה מפני ספיגת נוזלים. לאחר הטיפול ניתן לשטוף את רצפת השיש עם חומרי ניקיון יעודיים לרצפות, המדוללים לכדי רבע כוס חומר ניקוי בדלי מים נקיים. אין בעיה לשפשף בעזרת מטאטא רצפות שיש שעברו טיפול שימור, ואם הרצפה עברה הברקה קריסטלית כדאי לשטוף את הרצפה גם עם חומר ייעודי להגנת קריסטל. שטיפה זו תבוצע לחוד מהשטיפה הכללית ואחריה.גם לניקוי מרצפות שיש אין להשתמש בחומרים חריפים או כאלה המכילים חומצות מלח.
 • על פרקט אסור לשפוך מים, שעלולים להרוס את העץ. ניתן לעבור על הפרקט עם סמרטוט לח וחומרי ניקוי ייעודיים לעץ או פרקטים.

ניקוי ארונות

גם בניקוי ארונות יש להשתמש בחומרים יעודיים כמובן, ובכל מקרה אין להתיז או לרסס את החומר ישירות על הארון. רססו מעט מהחומר על מטלית בד ונגבו איתה את הארון. לניקוי ארונות אין להשתמש בכלור, אקונומיקה, חומצות וחומרים ממסים אחרים העשויים לפגוע בציפוי הארון ואין לשפוך בהם מים.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

 • פורמט תאריך:DD סלאש MM סלאש YYYY

גלילה לראש העמוד
Call Now Button